برگزاری کانون ادبی نیم‌ وجبی‌ها

ساخت وبلاگ
چکیده : پنجشنبه، 28 اردیبهشت، ساعت 11:10 صبح، کانون ادبی نیم‌وجبی‌ها با حضور اعضای نوجوان کتابخانه... با عنوان : برگزاری کانون ادبی نیم‌ وجبی‌ها بخوانید :

پنجشنبه، 28 اردیبهشت، ساعت 11:10 صبح، کانون ادبی نیم‌وجبی‌ها با حضور اعضای نوجوان کتابخانه علامه امینی و به مربیگری رقیه ندیری در بخش کودک و نوجوان برگزار گردید.


در این نشست، مبینا سرمدی، هانیه رحیمی، محدثه رضایی، فاطمه توکلی، هدی کریم، برخی از یادداشتهای روزانه‌ی خود را در طی دو هفته‌ی گذشته خواندند. این نوشته‌ها عموما محتوای طنز داشتند. از بین این یادداشتهای طنز، نوشته‌های «هانیه رحیمی و مبینا سرمدی» به عنوان نوشته‌های برتر از سوی مربی کانون تعیین شدند.

در ادامه رقیه ندیری به معرفی کتاب «هویج بستنی» نوشته‌ی «فرهاد حسن‌زاده»، انتشارات افق پرداخت. مجموعه داستان نوجوان «هویج بستنی» نوشته فرهاد حسن‌زاده هشتمین عنوان از «مجموعه داستان نوجوان» است. این کتاب شامل 10 داستان طنزآمیز اجتماعی با عنوان‌های «فیلم ترسناک»، «تعطیلات نوروزی در فرانسه و حومه»، «فقرا و چندتا چیز کوچولو»، «برق حقیقت»، «بابالنگ دراز عزیزم»، «اشرف مخلوقات در قبرستان دیجیتالی»، «حافظ آنلاین»، «مشترک موردنظر غش کرده است»، «دوست کیلویی چنده؟»، و «هویج بستنی» است.

در کتاب «هویج بستنی» داستان‌های ساده از دل اتفاقات روزمره انسان‌ها، هر کدام با طرح و ماجرای خود پدید می‌آیند و به همدیگر پیوندی ندارند. پندهای نهفته در این کتاب می تواند نوجوانان را وادار کند دور و برشان را بهتر ببینند و از کنار چاله چوله‌های روزگار بی‌تفاوت نگذرند.

وجه تسمیه این اثر بر اساس یکی از داستان‌های این مجموعه است؛ ماجرایی که در آن پسری در همراهی با پدر برای سرویس کولر بالای پشت‌بام می‌رود. پدر می‌خواهد طرز سرویس کولر را به او بیاموزد، در حالی که پسر علاقه‌ای به این کار ندارد و دنبال حال و هوای دوران نوجوانی خود است.

یکی از داستان‌های دیگر این مجموعه نیز به موضوع تکدی گری اختصاص دارد و در آن انواع و اقسام این معضل اجتماعی به تصویر کشیده است. همچنین یکی دیگر از داستان‌های این مجموعه به تاثیر فیلم‌های ترسناک بر روحیات دختران نوجوان می‌پردازد.

فرهاد حسن زاده در سال 1341 در آبادان متولد شد. وی از سال 1355 تاکنون در کار داستان‌نویسی و روزنامه‌نگاری فعال بوده و بیش از 60 کتاب منتشر کرده است. آثار حسن‌زاده جوایزی مانند تندیس «ماه طلایی» برگزیدگان ادبیات کودک و لوح زرین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را برایش به ارمغان آورده‌اند. موسسه نشر افق کتاب «هویج بستنی» را در قالب 128 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه و قیمت 6 هزار و 500 تومان منتشر کرده است.

در ادامه «میبنا سرمدی، هانیه رحیمی و مبارکه عباس‌آبادی» بخشهایی از کتاب هویج بستنی از جمله داستان «مشترک موردنظر غش کرده است» را خواندند.

در پایان، رقیه ندیری یکی از شعرهای خود را که قرار است به زودی در مجله دوست، در صفحه‌ی دخترانه به چاپ برسد را خواندند و نظرات اعضای کانون ادبی را پیرامون این شعر جویا شدند. مضمون این شعر به صورت کلی این است که در زندگی علی رغم مشکلاتی که داریم، سعی کنیم شادی را در زندگی‌مان حفظ کنیم. 

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : پنجشنبه 28 ارديبهشت 1396 ساعت: 22:21