برگزاری کانون ادبی و اهدای جوایز به برندگان مسابقه‌ی داستان نویسی دهه فجر | بلاگ

برگزاری کانون ادبی و اهدای جوایز به برندگان مسابقه‌ی داستان نویسی دهه فجر

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

پنجشنبه، 5 اسفندماه، کانون ادبی با موضوع داستان‌نویسی و اعلام برندگان مسابقه داستان‌نویسی ایام فجر و اهدای جوایز به این گروه و اعضای گروه نمایش با حضور شماری از علاقه مندان و به مربیگری رقیه ندیری برگزار گردید.

در این کارگاه، ابتدا رقیه ندیری به تفاوتهای  قصه و داستان پرداختند. در داستان شخصیت مشخص است ولی در قصه مشخص نیست. در داستان زمان و مکان مشخص است در صورتی که در قصه می‌گوییم روزی روزگاری پیرمردی .... در صورتی که در داستان مشخص می‌شود که در چه روزی بوده است. در داستان جزئی نگر هستیم و به جزئیات توجه می‌کنیم در صورتی که در قصه اینگونه نیست.

سپس اعضای زیر به ترتیب نوشته‌ها و داستان‌ها و اشعار خود را خواندند و رقیه ندیری به ارزیابی نکات ضعف و قوت داستان‌نویسان نوجوان پرداخت:

1-   ریحانه موسوی: قصه بود، داستان نبود. با توجه به ویژگی‌های که در داستان ذکر شد.

2-   محمد بیات: ادامه‌ی داستان نفتی از کتاب «به پیشباز بهار» را که خود نوشته بود خواند. هر داستانی گره دارد که در نوشته‌ی این عضو گره وجود نداشت.

3-   ملینا سرمدی: داستان خوبی نوشته بود. مورد تشویق قرار گرفت.

4-   مرضیه بختیاری: شعر خود را با عنوان «زنگ انشاء» خواند. شعر خوبی بود و مورد تشویق قرار گرفت. مربی کانون از این عضو خواستند که در مورد موضوع «یک درخت توت» هم شعر بنویسند.

5-   مبارکه عباس آبادی: در جلسه‌ی پیش، مربی کانون به او گفته بود که استعداد خبرنگاری دارد و می‌تواند خبرهای خوبی بنویسد. تصمیم بر این گرفته شد که هر جلسه یک خبر خوب بنویسید. در این جلسه، این عضو، خبر خود را با عنوان «غزه» خواند.

6-   ملینا سرمدی: داستان خود را با عنوان «چرا دارکوب به درخت نوک می‌زند» خواند. داستان خوبی بود و مورد تشویق قرار گرفت.

 

در ادامه، رقیه ندیری ضمن معرفی کتاب شعرِ «یک شعر بی‌طاقت» سروده‌ی «افسانه شعبان نژاد» انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اشعار «یک قفل»، «یک پل»، «یک مزرعه»، «یک ناودان» و «یک برگ» را از این کتاب خواندند.

به پیشنهاد کتابدار بخش کودک، زهرا آقایی، قرار بر این شد که در پایان قرائت هر شعر، بچه‌ها یک عنوان دیگر با توجه به محتوای شعر برای هر شعر انتخاب کنند و نظر خود را پیرامون شعر بیان کنند.

هر کدام از اعضا ضمن بیان عنوان دیگری برای هر شعر، نظر خود را در مورد هر کدام از اشعار بیان می‌کردند.

شعرِ «یک قفل» از این کتاب به عنوان نمونه‌ای از اشعار این کتاب در ذیل آورده می‌شود:

 یک قفل

قفلی که روزی همنشینِ یک قفس بوده

با غصه‌های یک پرنده، هم نفس بوده

امروز این قفل پشیمان،

                     با سکوت و آه،

چسبیده غمگین بر ضریح یک زیارتگاه

در پایان، اسامی برندگانِ مسابقه‌ی داستان‌نویسی ویژه‌ی دهه‌‌ ی مبارک  فجر از کتاب «به پیشباز بهار» اعلام شدند. «نسترن درودی، نازنین زینب شاه محمدی و فاطمه آرزومندی» به عنوان برندگان ممتاز این مسابقه اعلام شدند و به آنان جوایزی اهدا شد. همچنین 9 نفر از اعضای شرکت کننده در این مسابقه نیز به عنوان برندگان برگزیده انتخاب شدند که از سوی مربی کانون ادبی، یک مجله‌ی دوست نوجوانان به آنان اهدا گردید. همچنین از اعضای گروه نمایش، با اهدای جوایزی تقدیر شد.

 

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : يکشنبه 8 اسفند 1395 ساعت: 11:43