حضور اعضای نوجوان در جلسه نقد و بررسی کتاب کلکسیون پهلوی | بلاگ

حضور اعضای نوجوان در جلسه نقد و بررسی کتاب کلکسیون پهلوی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

همزمان با ایام دهه بصیرت، نشست نقد و بررسی کتاب کلکسیون پهلوی روایت گر حادثه 19 دی نوشته علی مهر با حضور نویسندگان و اهالی قلم در قم برگزار شد.

 در این جلسه اعضای نوجوان کتابخانه علامه امینی، مهدیه فامیل بیات، نرگس کشاورزی عادل، فاطمه حیدرلو، رقیه حیدرلو، مینا عابری، علی کاوی، هدی کریم، هانیه رحیمی، فاطمه توکلی، نرگس فهیمی، سیداحمد حسینی، نعیمه محمدی به همراه مدیر کتابخانه جناب آقای جعفری و مسئول بخش کودک کتابخانه زهرا آقایی حضور داشتند.

همچنین در قرعه‌کشی که در پایان جلسه میان اعضای شرکت کننده صورت گرفت، علی کاوی از اعضای کتابخانه علامه امینی یکی از برندگان قرعه کشی بود که موفق به دریافت کتاب امضا شده‌ی نویسنده گردید. 

در پایان نشست، اعضای کتابخانه از نویسنده‌ی کتاب امضای یادگاری گرفتند. 

 

در پایان این جلسه، اعضا از بخش های مخزن و کودک کتابخانه آیت الله خامنه‌ای بازدید کردند. 

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم،علی مهر در این نشست که پیش از ظهر امروز در تالار غدیر اداره کل کتابخانه های عمومی قم برگزار شد با اشاره به روایت داستانی از وقایع 19 دی در قم در این کتاب عنوان کرد:من دوران کودکی و نوجوانی ام را در ایام قبل از انقلاب گذراندم و تا حدی خاطراتی از رشادت های مردم در صحنه داشتم اما عمده ترین مطالب این کتاب برگرفته از وقایع از زبان دیگران است.

نویسنده کتاب کلکسیون پهلوی خاطرنشان کرد:وقتی از من خواستند درباره وقایع 19 دی در قم نیز بنویسم از آن استقبال کردم چرا که دوست داشتم به شهر خودم که خواستگاه انقلاب است ادای دین کنم و همچنین با توجه به اطلاعاتی که از این رویداد داشتم تصمیم گرفتم این رویداد مهم تاریخی را به زبان قلم بیاورم.

وی بیان کرد:متاسفانه از ایام 19 دی کتاب داستانی ویژه کودکان و نوجوان وجود نداشت و من این خلاء را احساس می کردم از این رو داستانی فارسی با محوریت 19 دی این حماسه تاریخی قم را به نگارش در آوردم.

علی مهر تصریح کرد:19 دی شروع و نقطه آغاز انقلاب بود و رویداد مهمی به شمار می رود که باید آن روزهای حساس و تاریخ ساز را به نوجوانی که در آن سالها زندگی نمی کردند منتقل کنیم.

روایت گر داستان حادثه 19 دی در قم در مورد برخی از کاراکترهای داستان گفت:در این داستان نگرانی های مادر را از حضور فرزند در جریان راهپیمایی به تصویر کشیده ام که نماد همه نگرانی های مادران ایرانی است و در عین حال فردی صبور و شکیبا نیز می باشد.

وی یادآور شد:بخش زیادی از کاراکترهای داستان در واقع مستند گونه است و برگرفته از شخصیت های واقعی در جریان 19 دی است .

علی مهر عنوان کرد:یکی از دغدغه های جدی، ضعف در وجود منبع در خصوص شهیدان و قیام کنندگان در 19 دی می باشد که این امر موجب شد تحقیق و بررسی های زیادی را در جهت توسعه دامنه اطلاعات خود داشتیم.

نویسنده کتاب کلکسیون پهلوی گفت:تاریخ این شهر هویت کودکان و نوجوانان و حتی جوانان است که باید به روایت داستان و شیوا به نسل بعدی منتقل شود تا از این هویت بتوانیم صیانت کنیم.

وی خاطرنشان کرد:پدر شخصیتی بازاری در این داستان دارد و مسیر پشتیبانی و حمایت بازار از قیام 19 دی و نهضت انقلاب را نشان می دهد.

علی مهر در مورد این داستان عنوان کرد:یک فصل کتاب در مورد توهین روزنامه اطلاعات به روحانیت است و بخش دوم درباره شهادت حاج آقا مصطفی فرزند برومند امام خمینی(ره) می باشد به نظر من داستان 19 دی بدون روایت این دو موضوع ناقص است.

وی گفت: واقعه 19 دی در قالب یک رمان روایت شد تا جوانان ما به نقش مردم و بانوان و روحانیت و بازاری ها در انقلاب پی ببرند و با اصالت انقلاب که برگرفته از هویت ملی ما نیز می باشد آشنا شوند.

در این نشست نیز سمیه عالمی منتقد داستان بیان کرد:به نظر می رسید که بخش مستند داستان بر رمان قالب است و ممکن بود فضای خسته کننده ای را برای نوجوانان ایجاد کند.

علی مهر نویسنده داستان در این باره اظهار داشت: به دلیل کمبود منابع در روایت مارجای 19 دی باید از مستند استفاده می شد اما روایت مستند گونه دستان به گونه ای پیش رفت تا فضا خسته کننده نباشد.

همچنین عالمی منتقد به برخی از زوایای کمرنگ در داستان اشاره کرد و گفت:در حادثه 19 دی همه اقشار سهیم بودند اما داستان از جایی روایت می شود که به نظر می توانست نقش های دیگر را نیز پررنگ جلوه دهد و داستان را به ابعاد مختلف بررسی نماید.

گفتنی است رمان کلکسیون پهلوی در سال 1394 توسط انتشارات سوره مهر با شمارگان 2500 نسخه روانه بازار کتاب شده و موضوع اصلی آن داستان فارسی با محوریت قیام 19 دی مردم قم است.

همچنین این کتاب ویژه گروه سنی نوجوان می باشد که با هدف آشنایی نسل امروز با رویدادهای تاریخی پیش از انقلاب به رشته تحریر درآمده است.

لازم به ذکر است منتقد این اثر سمیه عالمی نویسنده و پژوهشگر و مولف کتاب های "خرمای شیرین"، "مسافر جمعه" و مجموعه داستان خانواده آفتابی" نیز می باشد.

...
نویسنده : بازدید : 83 تاريخ : چهارشنبه 22 دی 1395 ساعت: 21:16