بلندخوانی سه کتاب از تازه‌های کتاب و تصویرسازی کتاب راز قایق‌ها

ساخت وبلاگ
چکیده : یک‌شنبه، 26 آذرماه، در بخش کودک کتابخانه علامه امینی، سه کتاب از تازه‌های کتاب توسط کتابدا... با عنوان : بلندخوانی سه کتاب از تازه‌های کتاب و تصویرسازی کتاب راز قایق‌ها بخوانید :

یک‌شنبه، 26 آذرماه، در بخش کودک کتابخانه علامه امینی، سه کتاب از تازه‌های کتاب توسط کتابدار بخش کودک، زهرا آقایی، بلندخوانی شد


که عبارتند از:

1-  کتاب خنده‌دارهای رولد دال (بادام زمینی)، نوشته‌ی سیمون ریکتی، ترجمه‌ی پیام ابراهیمی، انتشارات چکه

معرفی کتاب: در این کتاب بامزه و درخشان یک بادام‌زمینی کوچک مشکلات بزرگی درست می‌کند. شریک شدن، یکی از سخت‌ترین کارها برای کودکان است. در این کتاب تصویری زیبا و سرگرم‌کننده، دو عنکبوت کوچولو یک بادام‌زمینی پیدا می‌کنند و هر دو فریاد می‌زنند «این مال من است!». یکی ادعا می‌کند کلاه‌اش، تلفن اش و جغجغه اش است و دیگری ادعا می‌کند صندلی و اسکیت‌اش است. سرانجام برای بدست آوردن بادام‌زمینی باهم شروع به دعوا می کنند در این بین، عنکبوت بزرگ‌تری از راه می‌رسد و بادام‌زمینی را از آن دو می‌گیرد. دو عنکبوت کوچولو باهم تلاش می‌کنند آن را پس بگیرند که بادام‌زمینی از وسط به دو نیم تقسیم می‌شود. حالا آن‌ها می‌توانند بادام‌زمینی را با هم شریک شوند و هر کدام نیمی از آن را بر‌دارند. این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی خنده‌دارهای رولددال شده است. جایزه کتاب های خنده دار رولد دال برای بزرگداشت یاد و نام این نویسنده، از سوی بنیاد تراست بوک و با همکاری مایکل روزن در سال ۲۰۰۸ بنیاد نهاده شد. این جایزه ۲۵۰۰ پوندی به خنده دارترین کتاب های پدید آمده از سوی نویسندگان و تصویرگران انگلستان برای کودکان در گروه های سنی زیر ۶ سال و ۷ تا ۱۴ سال اهدا می شود. هدف از اهدا جایزه کتاب های بامزه، تشویق خانواده ها به خواندن دسته جمعی و کشف لذت از طریق خواندن کتاب های خنده دار، برجسته کردن کتاب های طنز به عنوان کتاب های خواندنی و شادی بخش، معرفی نمونه های خوب آثار طنز به کودکان و نوجوانان و تشویق نویسندگان و تصویرگران این گونه آثار است.

 

2-  کتاب تصویری رنگ زیبای خیال، نوشته‌ی ائرن بکر، انتشارات پرتقال

معرفی کتاب: یک روز خسته‌کننده، قهرمان کوچک ما از کنج اتاقش، به قلب دنیایی اسرارآمیز قدم می‌گذارد و ماجراجویی‌اش را آغاز می‌کند. هرچیز که او با مداد قرمزش بکشد، جان می‌گیرد: یک قایق، یک بالن و یک قالیچه‌ی پرنده کمکش می‌کنند تا موانع را یکی‌یکی پشت‌سر بگذارد و دوستانی شبیه خودش پیدا کند. کتابی بی‌کلام ولی پرماجرا، با تصاویری باشکوه و خیال‌انگیز.داستان با درنوردیدن واقعیت، به تخیل کودک پروبال می‌دهد.  دنیایی که قهرمان داستان به آن وارد می‌شود، در هر قدم سرشار از شگفتی و مناظر دیدنی است و مخاطب را به کشف روایت تصاویر دعوت می‌کند.

3-کتاب رازِ قایق‌ها، نوشته‌ی جسیکا بگلی، ترجمه‌ی حضرتی کیاوندانی، انتشارات پرتقال، 1395.

معرفی کتاب: «باکلی» همه‌جور قایق درست می‌کنه. قایق‌های بزرگ، قایق‌های کوچیک، قایق‌های دراز، قایق‌ها کوتاه و قایق‌هایی با بادبان و لنگر. بعد همه رو می‌ندازه تو دریا تا برسن به دست باباش. مامانش می‌گه: «چه قایق خوشگلی. بابات حتماً بهت افتخار می‌کنه.»
یه کتاب تصویری برای بچه‌هایی که ممکنه پدر یا مادرشون رو از دست داده باشن. این‌جور مواقع مادر یا پدر باید وظیفه‌ی اون یکی رو هم انجام بده و خیلی خوبه که بچه‌ها این شرایط رو درک کنن.

 

همچنین، از بچه‌ها خواسته شد تصویر ذهنی خود را از کتابِ «راز قایق‌ها» نوشته‌ی جسیکا بگلی بر روی کاغذ نقاشی کنند. بهترین آثار در بخش نقاشی‌ها در معرض دید اعضا قرار گرفت. 

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : چهارشنبه 29 آذر 1396 ساعت: 1:40